top of page
 • Yazarın fotoğrafıFarmasiikayit

Farmasi Prim Sistemi ve Prim HesaplamaBu yazımızda Farmasi prim sistemi detaylarını inceleyecek ve Farmasi prim hesaplama işlemini öğreneceksiniz. Bu iki bilgiyi bir araya getirerek kendiniz için en kazançlı çalışma planını ortaya çıkartabilirsiniz. En altta paylaştığımız prim hesaplama programı ile net prim kazancınızı hesaplayabilirsiniz. (Programda tüm ürünlerin KDV’si %18 alındığı için ufak farklar çıkmaktadır. Bunun sebebi bazı ürünlerin KDV’sinin %8 olmasıdır.)

Farmasi prim sistemi, girişimcilerin adil bir şekilde kazanç sağlayabilmesi için eşsiz bir şekilde kurulmuştur. Farmasi’de alt taraf çalışıyor, üst taraf kazanıyor gibi bir çalışma şekli yoktur. Bugün üye olan biri üst sponsorunu kariyer ve kazanç olarak geçebildiği gibi, iyi bir çalışma sergilerse birinciliğe bile çıkabilmektedir.

Bu yazımızda Farmasi prim sistemini detaylı bir şekilde analiz edebileceksiniz. Farmasi’den prim kazancı elde etmeyi düşünüyorsanız bu sistemi çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir.


Farmasi Prim Sistemi Detayları

 1. Kazanılacak prim girişimcinin ay sonundaki Grup TL Puanına göre belirlenir

 2. Prim kazandığınızda priminizi alabilmek için kişisel en az 140 TL puan alışverişiniz olması gerekmektedir. Buna aktiflik şartı denir. Prim alamıyor veya almak istemiyorsanız aktiflik şartını yerine getirmenize gerek yoktur.

 3. Ödemeler en alt seviyeden (%3 Seviyesinden) başlar, üst seviyelere göre paylaştırılmaya başlanır.

 4. %15 ve üzeri seviyelerdeki girişimciler, üst sponsorlarına ek olarak liderlik primi kazandırır (Birinci nesi %3, ikinci nesil %2, üçüncü nesil %1).

 5. Altın Müdür ve üzeri olan girişimciler altlarındaki liderlerden (%15, %18 ve %21) ek direktörlük primi kazanır. Seviye arttıkça direktörlük primi oranları da artar.

Farmasi Prim Sistemi Bonus Kazançlar

 1. İlk defa Müdür olup seviyesini 5 ay koruyarak Direktör olan bir girişimci 6.000 TL nakit ödül kazanır (Aylık 1.000 TL olarak ödeme yapılır).

 2. İlk defa Altın Müdür olup seviyesini 5 ay koruyarak Altın Direktör olan bir girişimci 13.000 TL nakit ödül kazanır (Aylık 1.000 TL olarak ödeme yapılır).

 3. İlk defa Platin Müdür olup seviyesini 5 ay koruyarak Platin Direktör olan bir girişimci 25.000 TL nakit ödül kazanır (Aylık 2.000 TL olarak ödeme yapılır). Son model Renault Clio kullanım hakkı elde edilir. 36 ay seviye korunduğunda araç ruhsatı girişimciye verilir.

 4. İlk defa Zümrüt Müdür olup seviyesini 5 ay koruyarak Zümrüt Direktör olan bir girişimci 50.000 TL nakit ödül kazanır (Aylık 3.000 TL olarak ödeme yapılır).

 5. İlk defa Elmas Müdür olup seviyesini 5 ay koruyarak Elmas Direktör olan bir girişimci 75.000 TL nakit ödül kazanır (Aylık 4.000 TL olarak ödeme yapılır).

 6. İlk defa As Başkan Müdür olup seviyesini 5 ay koruyarak As Başkan Direktör olan bir girişimci 175.000 TL nakit ödül kazanır (Ödül 12 aya eşit şekilde bölünerek yapılır).

 7. İlk defa Başkan Müdür olup seviyesini 5 ay koruyarak Başkan Direktör olan bir girişimci 250.000 TL nakit ödül kazanır (Ödül 12 aya eşit şekilde bölünerek yapılır).

 8. İlk defa Sultan Müdür olup seviyesini 5 ay koruyarak Sultan Direktör olan bir girişimci 700.000 TL nakit ödül kazanır (Ödül 12 aya eşit şekilde bölünerek yapılır).

Farmasi Prim Hesaplama İşlemi


Farmasi Prim hesaplama işlemi yapılırken aşağıdaki durumlar göz önüne alınır.

 1. TL puanlardan %18 KDV çıkartılır.

 2. Birinci nesil üyenin grup TL puanı ve seviyesine göre işlemler yapılır.

 3. Altındaki ile aynı seviyede olan bir girişimci o üyesinden hiç prim kazanamaz.

 4. Eğer altındaki girişimci müdür ise onun altındakilerden sadece liderlik primi alabilir.

 5. Müdür olan bir girişimcinin grup TL puanından altındaki müdürlerin puanını ve %15 üzeri en yüksek ciroya sahip olan bir ekibinin puanını çıkarttığında en az 6000 TL fark yapması gerekmektedir. Aksi takdirde prim almaya hak kazanamaz.

 6. Müdür seviyesindeki girişimci birinci neslinden %3, ikinci neslinde %2 ve üçüncü neslinden %1 liderlik primi alır.

 7. Altın müdür olan bir girişimci liderlik priminin yanında birinci neslinden %4, ikinci neslinden %3 ve üçüncü neslinden %2 direktörlük primi kazanır.

 8. Sonuçta bulunan toplam primden %20 stopaj kesilir. Eğer girişimci vergi mükellefi ise kesintisiz bir şekilde net primini alabilir.

Liderlik Primi Hesaplanması


Farmasi liderlik primini altınızdaki %15, %18 ve %21 seviyelerindeki girişimcilerden alabilirsiniz. Müdür seviyesindeki bir girişimci birinci neslinden %3, ikinci neslinden %2 ve üçüncü nesilden %1 liderlik primi almaktadır. Müdürlük üstü seviyelerde bu oranlar artmaktadır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page